Mnogo mladih, ali i sredovječnih muškaraca, u želji da poboljšaju seksualnu funkciju i povećaju mišićnu masu, olako posežu za preparatima s testoseronom, iako oni mogu trajno da im naruše zdravlje.
U intervjuu za beogradske “Večernje Novosti”, profesor dr Gert Dohle, urolog Univerzitetskog medicinskog centra u Roterdamu, koji je nedavno bio gost 23. kongresa Udruženja urologa Srbije, kaže da vještačka nadoknada testosterona dovodi do disbalansa hormona, ali i povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
“Suplementacija testosteronom postala je veoma popularna prije 15 godina, najprije u Americi. Zbog toga što utiče na poboljšanje seksualne funkcije i želje, mase mišića i jačanje kostiju, masovno je počela da se primjenjuje i bez medicinski opravdanih razloga. S vremenom, mnogobrojne studije su pokazale da nadoknada testosterona direktno utiče na crvene krvne ćelije, odnosno podstiče njihovo zgrušavanje”.
PROČITAJ JOŠ: UTICAJ TESTOSTERONA NA SEKSUALNI ŽIVOT MUŠKARACA
Kada je nadoknada testosterona opravdana?
Kada je analizama dokazan nizak nivo ovog hormona.Terapiju propisuje isključivo ljekar. Ona zahtijeva učestale kontrole krvne slike i drugih, u ovom slučaju, važnih parametara zdravlja. Međutim, sada i oni muškarci koji imaju indikacije da uzimaju testosteron to izbjegavaju zbog njegovih neželjenih efekata. To je druga krajnost primene ove vrste liječenja.

Kako se nadoknađuje testosteron – tabletama, injekcijama…?
Urolozi se najčešće odlučuju za preparat u obliku gela koji se pije i podiže nivo testosterona u naredna 24 sata. To je terapija s kojom se počinje. Ona vrlo jednostavno može da se prekine ukoliko se primijete neželjeni efekti. Injekcije povećavaju nivo ovog hormona za tromjesečni period i zbog toga su veoma rizične.
Da li je testosteron lijek i za pacijente koji imaju erektilnu disfunkciju?
U tom slučaju se za početak savjetuju “vijagra” ili “cijalis”, dakle lijekovi iz grupe PED 5 inhibitora. Oni djeluju trenutno i, takođe, ukoliko uzrokuju loše efekte, vrlo brzo mogu da se isključe. Za ovu dijagnozu oni su najbolja opcija, jer gotovo 80 odsto pacijenata ima momentalan odgovor. U slučaju suplementacije testosteronom potrebno je da prođe najmanje tri mjeseca da bi ona djelovala.
PROČITAJ JOŠ: DA LI SA GODINAMA OPADA NIVO HORMONA TESTOSTERONA
Koliko su “vijagra” i “cijalis” opasni i kada ne bi trebalo da se koriste?
Ovi lijekovi ne smijju istovremeno da se piju s mnogobrojnim kardiološkim lijekovima, jer u kombinaciji mogu da uzrokuju nagli pad krvnog pritiska koji može da bude fatalan. Takođe se ne preporučuju ni ukoliko se pije više od jednog lijeka za kontrolu hipertenzije.